Co wziąć pod uwagę planując apartament

September 22, 2018 0 By Paweł Nowakiewicz

Planowanie apartamentu czasem jest nam dane a czasem nie mamy wyboru. Kierując się decyzją o podnajmie lub zakupie apartamentu przeznaczonego na krótkoterminowy wynajem należy wziąć pod uwagę parę czynników:

 1. W jakim mieście będzie zlokalizowany apartament – warto przeanalizować strukturę gości, czy są to turyści zwiedzający miasto, pobyty biznesowe czy też typowe pobyty wypoczynkowe. Każdy z tych typów charakteryzuje się innymi oczekiwaniami:
  1. Turyści i atrakcje – nie zwracają często uwagi na parking ale za to na lokalizację, śniadania, odległości piesze, dojeżdżają taxi i nie przejmują się znacznie komunikacją
  2. Biznesowi – często z parkingiem, interesuje ich żelazko, dostępność śniadań. Często wybierają lokalizację ze względu na pobliskie spotkanie, biur lub targi.
  3. Wypoczynkowe – znane wszystkim – odległość od plaży, zamknięty teren, prywatność.
 2. Typ apartamentu i jego wielkość – ma bezpośrednie przełożenie na dochodowość apartamentu. Małe, dwuosobowe apartamenty generują mniejsze koszty sprzątania i są tańsze w utrzymaniu. Apartamenty większe np 6-8 osobowe generują większe koszty ale pozwalają już zapraszać małe grupy, które dzielą się kosztami pobytu, generując tym samym większy przychód z apartamentu.
 3. Udogodnienia:
  1. Dojazd windą – warto wyeksponować zwłaszcza w obrębie starych miast i kamienic. Goście często zwrócą na to uwagę.
  2. Dodatki w apartamencie takie jak:
   1. Kawa i herbata
   2. Podstawowe kosmetyki
   3. Dodatkowe ręczniki
   4. Przewodniki i mapy
   5. Wyposażona kuchnia
   6. Pralka
   7. Klimatyzacja
 4. Lokalizacja  – w miastach turystycznych jak Kraków czy Wrocław – decyduje ona on tym czy ściągniemy obcokrajowców czy też nie, jak zasobnego gościa przyciągniemy i czy zdecyduje się on na dodatkowe zakupy u nas takie jak wycieczki czy kupony do restauracji.